שלח לחבר        שמור במועדפים


מה זה קונסטלציה משפחתית ותנודות הנשמה?"קונסטלציה משפחתית" היא אחת מדרכי הטיפול המופלאות והעמוקות ביותר....

הנשמה היא כוח המסוגל להחזיק מערכת כלשהי ולדחוף אותה לכיוון מסוים.

אצל בני האדם זה מתבטא בסדר: סדר של חיים, סדר של אחבה....


                                                   Francesca Boring Mason

                                                   בת לשבט השושון, מנחה ומורה בינלאומית, סופרת.

שיטת הטיפול הנקראת "קונסטלציה משפחתית ותנודות הנשמה" פותחה על ידי ברט הלינגר כחלק מעבודתו על פתרונות מערכתיים. קונסטלציה* היא דרך טיפול בתוצאות השליליות של אירועים שאירעו במשפחה אשר משבשים את המשך החיים התקינים. אין זו שיטת טיפול פסיכותרפיה שמחפשת את שורש הבעיה בהתנסויות בעבר – בילדות, או בכל טראומה שניתנת לזיהוי. הפסיכותרפיה מסתכלת על מסרים מוּדעים או לא מוּדעים שהאדם קלט בזמן התבגרותו. למשל, אם אמי אמרה לי וחזרה ואמרה שאינני מוצלחת או שאני טיפשה, המסר שקיבלתי הוא שאני חסרת ערך. אם תחושה זו התחזקה על ידי התנסויות שליליות נוספות, הביטחון העצמי שלי ישאף לאפס.


הקונסטלציה המשפחתית אינה מטפלת בסוג כזה של תהליכים. העבודה המערכתית והפנומנולוגית מתייחסת לסיפורים ולאירועים משפחתיים שאיננו שמים לב אליהם בדרך כלל – אירועים וסודות למחצה שאיכשהו עדיין משפיעים על איכות החיים ועל הבחירות של הנשמה.


דַמיינו אישה שילדה 21 ילדים ומתוכם נשארו בחיים 3 (סיפור אמיתי). שנים רבות לאחר מכן מתברר, שהנינה שלה אינה יכולה להיכנס להיריון. פסיכותרפיסט לא יִראה קשר בין שני המקרים, אך מנחה בקונסטלציה משפחתית יחפש מיד אם יש קשר בין הסבתא רבה לבין הנינה.קרא עוד...הקוצים של עץ ה - ziziphus mucronata - שיזף בעברית – מסודרים לאורך כל ענף בזוגות.

אחד מהקוצים מצביע בצורה איתנה כלפי חוץ וקדימה, בעוד השני מתעקל אחורה וכלפי פנים – לכיוון הנגדי.

בשבט הנאגוני באפריקה, האגדה מספרת שהקוצים מראים לנו משהו על עצמנו – שאנו חייבים להביט קדימה לעתיד. אך אל לנו לשכוח לעולם מאיפה באנו.
*   "קונסטלציה" פירושה "מערכת כוכבים". אין אפשרות להשתמש במונח העברי לתיאור מערכת משפחתית. בפסיכולוגיה נהוג להשתמש במילה "קונסטלציה" בהשאלה. הכוונה למערכת סגורה שיש לה חוקים ברורים, כמו: מי שייך, מה הם המרחקים בין חברי הקבוצה, כיוון התנועה וכו'.

הסדנאות הבאות

 

הכניסו את שמכם וכתובת הדואר האלקטרוני שלכם וקבלו מידע שוטף אודות הסדנאות הבאות.

קטרינה פרקש - מנחה
רח' בורוכוב 4
קרית טבעון.
טל: 077-7835095
נייד: 052-2488795

Powered by Artvision | Truppo Websites